Dažniausiai užduodami pacientų klausimai

31 Kov Dažniausiai užduodami pacientų klausimai

Mano viršutiniai dantys kreivi, apatiniai tiesūs. Kiek laiko reikėtų nešioti breketus, ar galima dėti juos tik viršutiniame žandikaulyje?

Ortodontinio gydymo trukmė priklauso nuo atvejo sudėtingumo, pasirinkto gydymo plano, gydytojo profesinių įgūdžių bei paciento pastangų. Pirminės konsultacijos metu aptariami galimi gydymo variantai bei trukmė. Ortodontinio gydymo tikslas – ne vien tiesūs dantys. Pacientai dažniausiai skundžiasi kreivais dantimis, todėl jiems sunku suprasti, kodėl gydytojas akcentuoja sąkandžio problemas. Gydymo metu dantys išsitiesina vidutiniškai per 4-6 mėnesius, vėliau koreguojama dantų padėtis, jų kontaktai bei sąkandis – šie procesai trunka ilgiau (6-12 mėn.). Taisyklingas sąkandis svarbus ne tik veido – žandikaulių sistemos funkcijoms (kramtymui, sąnario judesiams ir kt), bet ir gydymo stabilumui užtikrinti. Pacientams, kurių sąkandis yra taisyklingas, ortodontinis gydymas yra trumpesnis.

Norėčiau tiesintis dantis, tačiau gyvenu užsienyje. Kokie breketai man tiktų, kaip dažnai tektų lankytis paveržimams?

Tarpiniai vizitai pas gydytoją ortodontą skiriami kas 4-6 savaites. Jeigu pageidaujate lankytis rečiau  (kartą į 6-8 savaites), siūlytume beligatūrinius Damon breketus. Tačiau šie breketai tinka ne visiems ortodontiniams atvejams. Jums tinkanti sistema bus pasiūlyta konsultacijos metu. Nepareigingas lankymasis pas gydytoją prailgina ortodontinį gydymą, todėl prieš pradedant  gydymą įvertinkite savo galimybes atvykti reikiamu laiku.

Kiek laiko reikia nešioti plokštelę po ortodontinio gydymo?  Ar yra nenuimamų užlaikančių aparatų?

Retencinės plokštelės nešiojimo trukmę po ortodontinio gydymo nurodo gydytojas. Trukmė priklauso nuo pirminės situacijos sudėtingumo, ortodontinio gydymo eigos ir kt. Nuėmus breketus, pacientas paprastai stebimas vienerius metus. Ortodontinis gydymas nesibaigia breketų nuėmimu, nes rezultato užlaikymas yra svarbus paciento darbas.

Kaulas, kuris stabilizuoja ištiesintus dantis, mineralizuojasi per dvejus metus, todėl šis laikas ir yra vidutinė plokštelių nešiojimo trukmė. Dantų lankuose, itin apatiniame žandikaulyje, ilgainiui vyksta procesai, sąlygojantys priekinių dantų susigrūdimą. Įrodyta, jog dėl vidinių pokyčių apatiniame žandikaulyje didžiajai daliai žmonių su amžiumi kreivėja priekiniai dantys, nepriklausomai nuo to, ar jiems buvo taikytas ortodontinis gydymas.

Tam tikrais atvejais ant priekinių dantų liežuvinės pusės klijuojamas nenuimamas lankas. Lankas nematomas iš išorės ir yra patogus. Šiam užlaikančiam aparatui reikalinga papildoma priežiūra, gera burnos ertmės higiena, lankui lūžus jį tenka klijuoti pakartotinai. Retencinis lankas dažniausiai klijuojamas apatiniame žandikaulyje.

Aš lankau boksą. Ar yra apsaugos priemonių nešiojant breketus?

Pacientui pageidaujant gaminamos specialios guminės kapos, kurios apsaugos burnos ertmės gleivinę nuo galimų traumų ir sužeidimų.

Ar breketai nepakenkia dantų emalei?

Breketai ant dantų tvirtinami specialia plomba, nuėsdinus danties emalę. Mokslinių tyrimų duomenimis, breketų klijavimas danties nepažeidžia. Emalės pažeidimai atsiranda dėl nepakankamos burnos ertmės higienos. Itin svarbu kruopščiai valyti aplink breketus po viela, nes būtent ten kaupiasi apnašas, kurį sudėtinga pašalinti paprastu dantų šepetėliu. Vaistinėse galima įsigyti specialių vieno danties ar tarpdančių šepetėlių (Curaprox, Trisa), burnos ertmės skalavimo skystį, kurie palengvins breketų priežiūrą. Rekomenduojame kartą per pusmetį apsilankyti pas burnos ertmės higienistą, kuris ne tik nuvalys susidariusias apnašas, bet ir rekomenduos, kaip geriau prižiūrėti dantis.

Ar tiesa, kad keramikiniai breketai dažniau lūžta, keičia spalvą, juos sunkiau nuimti, jie lėtina ortodontinį gydymą?

Keramikiniai breketai yra keleto rūšių – skiriasi jų sandara, kaina. Keramikiniai breketai sukelia didesnę trintį, todėl ortodontinis gydymas prailgėja. Gamintojai siūlo „Clarity“ breketus, kurie turi metalinį intarpą, padedantį išvengti neigiamos trinties įtakos. Jeigu gydymo metu lūžta keramikinis breketas, jį tenka keisti nauju. Tai kainuoja papildomai. Metalinį breketą galima perklijuoti tą patį. Kokybiškus keramikinius breketus nuimti nėra sudėtinga, tuo tarpu senesnės kartos keramika gali skilti, pažeisdama dantų emalę. Keramikiniai breketai nekeičia spalvos. Spalvą gali pakeisti elastinė gumelė, kuri fiksuoja breketą prie vielos. Patartina keramikinius breketus įrišti metaline plona vielute, kuri praktiškai nesimato, yra higieniška (nekaupia maisto, nekeičia spalvos) bei sukelia mažesnę trintį nei elastinė gumelė.

Kuo ypatingi beligatūriniai breketai, kodėl jie tokie brangūs?

Beligatūriniuose breketuose viela tvirtinama specialiomis durelėmis, kurios yra integruotos į breketą. Tuo tarpu įprastiniame brekete viela tvirtinama metaline vielute ar elastine gumele. 2003-2010 m. ortodontinėje mokslinėje literatūroje publikuota daug straipsnių, kurie lygino beligatūrinius breketus su įprastiniais. Daugelio tyrimų išvadose teigiama, kad tyrėjai nenustatė, jog beligatūriniai breketai yra efektyvesni, tiesina greičiau nei įprastiniai breketai. Vienintelis šių breketų privalumas- trumpesnis vizitas pas gydytoją ortodontą, tačiau lankytis reikia taip pat dažnai. Internetinėje erdvėje galite rasti daug informacijos apie beligatūrinių breketų privalumus, tačiau šie teiginiai yra reklaminio pobūdžio, neparemti moksliniais tyrimais.

Kodėl liežuviniai breketai tokie brangūs? Kokie šių breketų privalumai prieš paprastus breketus?

Liežuviniai breketai Incognito yra gaminami individualiai iš aukso lydinio, todėl šių breketų kaina yra ženkliai didesnė nei įprastų. Pagrindinis jų privalumas yra estetika. Mechaninėmis savybėmis, dantų judėjimo greičiu liežuviniai breketai nesiskiria nuo įprastų. Pigesni liežuviniai breketai gali būti standartiniai-Forestadent 2D. Šie breketai tinka dantų tiesinimui, tačiau jų poveikis yra ribotas, todėl jie nenaudojami sudėtingiems ortodontiniams atvejams gydyti.

Kaip dažnai reikia lankytis pas gydytoją ortodontą nuėmus breketus?

Pasibaigus ortodontiniam gydymui pacientas privalo lankytis pas gydytoją gydymo stabilumui ir lankelių būklei įvertinti. Vizitai skiriami po trijų mėnesių, vėliau kas pusę metų. Vizito metu aktyvuojamos plokštelės, patikrinami užlaikantys lankeliai bei burnos ertmės higiena. Už gydymo rezultato palaikymą atsakingas pacientas. Nenešiojant plokštelių, gali deformuotis sąkandis ir kreivėti ištiesinti dantys.

Kada galima nuimti užlaikancius klijuotus lankelius?

Nuėmus lankelius, dantys gali vėl pradėti grūstis. Apatinio žandikaulio priekiniai dantys linkę grūstis visą gyvenimą. Tuo tarpu viršutiniame žandikaulyje priekinių dantų padėtys ilgainiui stabilizuojasi, tačiau nedideli dantų judesiai galimi ir po keleto metų. Nutrūkus užlaikančiam lankeliui, nedelsiant kreipkitės į gydytoją. Jeigu plomba nukrito nuo vieno danties, nedelsiant kreipkitės, kad nenutrūktų nuo kitų. Lankelius gali tekti perklijuoti po trijų-keturių metų, nes jie susidėvi, trūkinėja. Lankeliams valyti yra skirtas specialus siūlas (Oral B-superfloss ir kt.), negalima lankelio krapštyti dantų krapštuku, nes galite nutraukti. Apie lankelio priežiūrą plačiau gali papasakoti burnos ertmės higienistė.

Kas yra GESO (greita ortodontija) ir kokia  gydytojų ortodontų nuomonė apie ją?

Greitos ortodontijos tikslas – ištiesinti priekinius dantis. Tuo tikslu klijuojama keletas breketų ant priekinių dantų. Dantų tiesinimas gali trukti keturis-šešis mėnesius. Gydytojai ortodontai šį gydymą vertina dvejopai. Iš vienos pusės- tai greitas būdas patenkinti paciento nusiskundimus ir tai yra labai lengvas darbas, rutininės ortodontijos pirma stadija. Tokį gydymą gali atlikti ir bendros praktikos specialistas, nes jam gilesnių ortodontijos žinių GESO nereikia. Tačiau tikrojo ortodontinio gydymo esmė – ne vien tiesūs dantys, bet ir taisyklingi dantų kontaktai ir gera sąkandžio funkcija, kuri pacientui tarnautų visą gyvenimą. Šį rezultatą gali pasiekti tik diplomuotas specialistas. GESO metu priekiniai dantys praranda kontaktus su apatinio žandikaulio dantimis, jie šiek tiek atsikiša pirmyn. Pacientai po GESO kreipiasi dėl pakitusio sąkandžio ir prastesnės funkcijos, todėl prieš pradedant šį gydymą derėtų įvertinti ir galimus šalutinius poveikius.

Ar gali pradėtą ortodontinį gydymą tęsti kitas gydytojas ortodontas?

Kiekvienas gydytojas turi savo breketų sistemą, klijavimo, gydymo metodiką, todėl normalu, kad kitas gydytojas gali atsisakyti tęsti pradėtą gydymą. Juolab, kad gydytojas, perėmęs kito pradėtą gydyti žmogų, tampa atsakingu už rezultatą. Jeigu norite pakeisti gydytoją, privalote turėti visą pradinę dokumentaciją – modelius, rentgeno nuotraukas, kortelę, gydžiusio ortodonto siuntimą, kad nelikote įsiskolinęs už atliktas jums paslaugas.