Dantų vainikėliai

Kas yra dantų vainikėliai?

Vienas populiariausių dantų protezavimo būdų – ant nuosavo danties ar išsaugotos jo dalies užmaunamas dantų vainikėlis, dar vadinamas karūnėle. Dantis vainikėliu apgaubiamas iš visų pusių, iki pat dantenų. Šis pavienių dantų protezavimo būdas leidžia spręsti tiek estetines, tiek ir odontologines bei ortodontines problemas.

Individualiai pagamintas vainikėlis atkuria nuosavo danties, kurį pasirinkta atkurti ar sutvirtinti vainikėliu, formą, dydį, spalvą. Tai garantuoja ne tik natūralią išvaizdą, bet ir atstatomas teisingas sąkandis, kuris apsaugo nuo kitų galimų žandikaulio, dantų problemų, pavyzdžiui, žandikaulio nykimo ar dantų išsiklaipymo burnoje, kai dantys pajuda iš savo vietų dėl atsirandančių tuščių ertmių.

Vainikėliai gali būti tvirtinami ir ant priekinių dantų, mat, technologijoms ir medžiagoms tobulėjant, kokybišku vainikėliu apgobtas dantis vizualiai niekuo nebesiskirs nuo šalia esančių savų dantų.

Kada dantų vainikėliai rekomenduojami?

– Kai danties spalva smarkiai pakitusi ir dantis akivaizdžiai skiriasi nuo kitų;

– Dantis yra įskilęs, įtrūkęs ir gali nulūžti;

– Kai dantis yra negyvas ir tampa trapus, vainikėlis gali būti dedamas siekiant apsisaugoti nuo galimų danties skilimų ir lūžių;

– Dantis smarkiai pažeistas, aptrupėjęs nuo dažno karieso gydymo ar yra nuskilusi, nulūžusi didesnė jo dalis;

– Po endodontinio (kanalų) gydymo, kai didelė dalis natūralių danties audinių pašalinta, todėl reikia pasirūpinti likusio danties apsauga ar jį papildomai sutvirtinti;

– Būtina užbėgti už akių žandikaulio nykimui, kitų dantų išjudėjimui iš vietos;

– Reikalinga atkurti valgymo, kramtymo funkciją;

– Dėl nulūžusių, nuskilusių dantų atsiranda kalbos defektų;

– Kai dėl neestetiškai atrodančių dantų jaučiamasi blogai, vengiama šypsotis, atsiranda kompleksų.

Iš ko gaminami dantų vainikėliai?

Vainikėliai gaminami iš metalo, metalo keramikos ar bemetalės keramikos. Visų jų savybės bei dėvėjimas kiek skiriasi, todėl, įvertinęs situaciją, gydytojas rekomenduos iš konkrečiu atveju labiausiai tinkančios medžiagos pagamintą karūnėlę. Visgi dėl funkcionalumo, tvirtumo ir sukuriamo estetinio vaizdo pacientai bei gydytojai pirmenybę teikia būtent bemetalei keramikai – iš cirkonio, ličio disilikato pagamintoms dantų karūnėlėms. Bemetalės karūnėlės yra tvirtos ir pralaidžios šviesai, todėl dantys atrodo itin natūraliai. Tinka žmonėms, kurie yra alergiški metalui.

Kokie vainikėlio privalumai ir galimybės? 

– Vainikėliai yra tvirti ir atsparūs dėvėjimuisi;

– Lyginant su nefiksuotais dantų protezavimo būdais, vainikėlis patikimai tvirtinamas ir itin gerai laikosi, todėl tampa tarsi natūralia danties dalimi ir yra juntamas kaip nuosavas dantis – pacientui užtikrinamas visiškas komfortas;

– Prižiūrimas taip pat kaip ir savi dantys – dantų šepetėliu ir siūlu;

– Jei reikalinga, prie karūnėlėmis apmautų dantų (priklausomai nuo karūnėlei pasirinktos medžiagos) gali būti tvirtinami išimami dantų protezai, tiltai ar breketai.

Kokie šio metodo trūkumai?

– Vainikėliui kokybiškai pritvirtinti, nušlifuojama pakankamai didelė nuosavo danties dalis.

Kaip vyksta danties protezavimas vainikėliu?

Pirmiausia padaroma skaitmeninė dantų nuotrauka. Tuomet daromas dantų atspaudas, pagal kurį dantų technikas gamina karūnėlę – būtina atsižvelgti ne tik į konkretaus danties formą, bet ir žiūrima šalia esančių dantų bei sąkandžio. Jei yra reikalinga, iki vainikėlis bus pagamintas, dantis gali būti apgobiamas laikinu vainikėliu. Nuolatinis vainikėlis gali būti pagamintas per vieną ar kelias dienas. Svarbu atminti, jog vainikėlis dedamas tik ant visiškai sveikų dantų, todėl prieš apgaubiant jį vainikėliu, dantis ar jo kanalai turi būti visiškai išgydyti.

 

Paslaugos