Išimami dantų protezai (plokštelės)

Dantų plokštelės išlieka paklausios

Išimami dantų protezai arba taip vadinamosios plokštelės, plokšteliniai protezai – viena dažniausiai naudojamų dantų protezų rūšių. Plokšteliniai protezai dedami, kai pacientui trūksta visų arba dalies dantų. Ir nors sulig implantais atsirado geriau kramtymo funkciją atkuriančių bei didesnį komfortą užtikrinančių dantų protezavimo alternatyvų, tradicinės dantų plokštelės dažniausiai pasirenkamos dėl sąlyginai nedidelės jų kainos. Siekiant pagerinti plokštelių funkcionalumą ir estetiką, jų gamybai pasitelkiamos vis pažangesnės ir kokybiškesnės, natūraliau atrodančios medžiagos.

Kokių dantų plokštelių būna?

Plokštelės gali būti dalinės arba atkuriančios visą dantų lanką. Jei burnoje dantų visiškai nebėra, gaminamos dantų lankus atkuriančios dantų plokštelės. Burnoje jos laikosi ant gleivinės, stipresnei fiksacijai užtikrinti gali būti naudojami specialūs klijai.

Jei trūksta dalies dantų, gali būti dedami daliniai plokšteliniai protezai, kurie, panašiai kaip tiltai, užpildo dėl trūkstamų dantų atsiradusius tarpus. Dalinės dantų plokštelės tvirtinamos prie nuosavų dantų. Dažnai tai – lanko atraminiai protezai (biugeliai), kurie turi metalinę konstrukciją ir prie nuosavų dantų fiksuojami specialiomis apkabomis arba užraktais. Lyginant su išimamomis visą dantų eilę atkuriančiomis plokštelėmis, lanko atraminiai protezai burnoje laikosi patikimiau, jais kramtyti yra patogiau.

Plokštelinių dantų protezų pagrindas gali būti gaminamas iš įprasto plastiko, kuris yra kietesnis, tačiau jau kurį laiką galima rinktis ir iš termoplastiko pagrindo pagamintas dantų plokšteles. Ši medžiaga yra elastingesnė, todėl iš jos pagamintos plokštelės pasižymi geresnėmis dėvėjimo savybėmis: plokštelės mažiau lūžta, tvirčiau laikosi burnoje, neturi alergizuojančių savybių. Iš termoplastiko pagamintas plokštelės pagrindas burnoje užima mažiau vietos, mažiau dengia paliežuvį ir gomurį, todėl protezai būna patogesni, malonesni, prie jų lengviau priprantama.

Termoplastikas naudojamas ir lanko atraminių protezų gamybai – šia medžiaga gali būti pakeičiamos metalinės konstrukcijos (lankas ir apkabos), o kadangi spalviškai jos gali būti pritaikytos prie dantenų ar dantų, iš termoplastiko pagaminti dantų protezai yra mažiau pastebimi ir atrodo estetiškiau, natūraliau.

Kokie plokštelinių dantų protezų privalumai?

– Pagrindinis jų privalumas – kaina, kuri, palyginus su visais kitais dantų protezavimo būdais, yra mažiausia. Iš termoplastiko pagamintos plokštelės yra kiek brangesnės už plokšteles iš tradicinio plastiko;

– Greitai pagaminami, lengvai koreguojami ar taisomi;

– Atkuriama įprasta dantis turinčios burnos išvaizda.

Kokie šio metodo trūkumai?

– Kramtymo funkcija atkuriama tik 20–30 % proc.;

– Dantų plokštelės, ypač – viso lanko, burnoje laikosi ne taip stabiliai, kaip norėtųsi, todėl gali būti nepatogu valgyti, jos gali išnirti ar iškristi;

– Neapsaugo žandikaulio nuo nykimo;

– Prie išimamų dantų protezų sunkiau priprasti nei prie kitais būdais atkurtų dantų;

– Reikia skirti daugiau laiko priežiūrai – išimami dantų protezai vakare turi būti panardinami į dezinfekcinį skystį, taip pat juos reikia kasdien pravalyti dantų šepetėliu.

Paslaugos